szkolenia wstępne

Safer

Czy szkolenie wstępne jest konieczne?

Według Kodeksu Pracy obowiązkiem każdego pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy jest przeszkolenie go w zakresie BHP oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Pracodawca jest zobowiązany zaznajomić pracowników z przepisami i zasadami BHP dotyczącymi wykonywanych przez nich prac.

Szkolenie BHP pracownik odbywa w czasie pracy oraz na koszt pracodawcy.

Odbycie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jest warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy a fakt zapoznania z przepisami oraz zasadami BHP pracownik powinien potwierdzić na piśmie.

Obowiązek odbycia szkolenia w dziedzinie BHP ciąży również na pracodawcy. Powinien on odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków.

Safer

Formy szkoleń

Instruktaż

Forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 2 godziny lekcyjne, umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności dotyczących wykonywania pracy i zachowywania się w zakładzie pracy w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp.

Kurs

Forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 15 godzin lekcyjnych, składająca się z zajęć teoretycznych i praktycznych, umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp.

Seminarium

Forma szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 5 godzin lekcyjnych, umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp.

Samokształcenie kierowane

Forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnienie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.

Szkolenia w zakresie bhp podzielono na wstępne i okresowe.

Szkolenie wstępne organizujemy w formie instruktażu- przed rozpoczęciem przez pracownika pracy. Podczas szkolenia stosujemy odpowiednie środki dydaktyczne, w szczególności filmy, tablice, prezentacje oraz dodatkowe materiały dydaktyczne takie jak gry, quizy, wizualizacje przez użycie gogli VR.

 

Cele szkolenia wstępnego:

Instruktaż ogólny – powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie Pracy, w układach zbiorowych lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danej firmie, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wystąpienia wypadku.

Instruktaż stanowiskowy – powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, a także ze sposobami ochrony przed tymi zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.

 

Kto odbywa instruktaż ogólny bhp?

  • osoby przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy,
  • studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką,
  • uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu.